A kriptovaluták legnagyobb gyengesége a volatilitás, gondoljunk csak a Bitcoin-ra, melynek árfolyamára milliók spekulálnak nap mint nap. Ez jelentősen megnehezíti egy stabil és biztonságos tranzakciókra épülő rendszer kiépítését. Valóban képes erre megoldást nyújtani, vagy a piac egyik legironikusabban elnevezett eszköze a stablecoin?
Mi is az a stablecoin?
A stablecoin-ok a többi kriptovalutához hasonlóan blockchain technológián alapszanak. Fontos különbség azonban, hogy míg legtöbbjük (például a Bitcoin és az Ethereum) decentralizált és értéküket a piaci kereslet határozza meg, a stablecoin-ok értéke valamilyen valutához kötött. Legtöbbjük dollárhoz, de megjelentek a piacon euró, arany és akár Ethereum-hoz kötöttek is. Ebből fakadóan ideális esetben az adott stablecoin árfolyama együtt mozog a valutával amihez rögzítik (Siddharth, 2021).
Kiemelendő a Tether és az USD Coin, melyek amellett, hogy egymás versenytársai, a legnépszerűbbek is a piacon. Mindkettőt 1:1 arányban váltják dollárért, a különböző tőzsdéken kívül az előbbit a Tether hivatalos oldalán, az utóbbit pedig a Coinbase-nél.
Milyen előnyei vannak a technológiának?
Amikor stablecoin-t vásárolunk, a kibocsátó szervezet (jelen esetben például a Coinbase) garantálja nekünk, hogy a kriptovaluta bizonyos részével egyenértékű dollár tartalékot (vagy vele megegyező pénzeszközt) képeznek eszközfedezetként. Ezt követően a gyors tranzakciós folyamatoknak köszönhetően hagyományos pénzhez képest sokkal gyorsabban tudunk más kriptovalutát vásárolni (Massari, 2021). Ez utóbbi igen hasznos, ha szeretnénk előnyt kovácsolni a kriptopiac változékonyságából, ugyanis egy esetleges gyengülés esetén azonnal tudunk vásárolni a kiszemelt kriptovalutából.
Hatékony eszköz lehet egy stablecoin nemzetközi cégeknek és magánszemélyeknek is, akiknek az utalásaik akár napokba is telhetnek még a magas díjak mellett is, főleg, a technológiailag kevésbé fejlett országokban. Az alacsony díjak, gyors pénzmozgási lehetőség és a relatív stabil árfolyam kinyithatja a kriptovaluták világát az eddig idegenkedők felé is, emellett lehetővé teszi a digitális hitelezést is. Ehhez a kriptovalutába fektetett pénzt használják fel, melyért cserébe természetesen kamatot is fizet az adott cég – így akár évi 10%-os kamatot is elérhetünk az általunk lekötött stablecoin-ért cserébe.
Szabályozói felügyelet hiánya és veszélyek
A bizalom az egyik legfontosabb szempont minden valuta értékelésénél, nincs ez másként a kriptovalutáknál és azon belül a stablecoin-oknál sem. Vegyük példának a Tether-t, melynek kibocsátója a Tether limited, akinek kizárólagos joga van forgalomba hozni a valutát, visszaváltási garanciát is ők vállalnak rá. Azonban ez a cég se nem központi bank, de még nem is a hivatalos formában vett bank – a Brit Virgin-szigeteken kívül, ahol jegyezve van a cég (Dilmegani, 2021). Pénzügyi eszközeik felépítése nem teljesen transzparens, és szabályozói oldalról sincsen megfelelő törvényhozás a piac ezen részének kontrollálására (Portfolio.hu, 2021).
Amennyiben egy tetszőleges stablecoin-t kibocsátó vállalattal bármi történik, megszűnik a garancia is, hogy valutánkat 1:1 arányban visszaváltják dollárra, euróra vagy bármi másra. Ugyan ez történhet akkor is, ha egyszerre túl sokan szeretnének kiszállni belőle. Erre a részletes vizsgálatok ellehetetlenítése miatt csak következtetni tudunk, a cégek önbevallása alapján – a Tether esetében a fedezet mindössze 3 százaléka készpénz (Dilmegani, 2021).
Miért működik mégis, mire célszerű odafigyelni?
Annak ellenére, hogy számos aggály merülhet fel a stablecoin kriptovaluták kapcsán, mégis
évek óta működnek és a többi szereplőhöz képest meglepően stabil árfolyam mellett teszik
ezt. Sikeres fennmaradásuk betudható több tényezőnek is, a magas koncentráció (például a
Tether jelentős része mindössze 100 tárcában helyezkedik el), a tulajdonosok érdekeltsége a
stabil árfolyam fenntartásában, szemben a spekulátorokat vonzó hagyományos
kriptovalutákkal.
Amennyiben el tudunk vonatkoztatni a “stablecoin” névtől, és megfelelően kezelni mivoltát,
egy nagyon hasznos eszköz lehet a kezünkben. A megkönnyített kriptovaluta vásárlás, az
azonnali és olcsó nemzetközi utalások mind a használat mellett szólnak. Azonban nem
szabad elfelejtenünk, hogy a stablecoin-ok értéke – mint minden fizetőeszköznek – csak
addig maradhat stabil, amíg megmarad a befektetői bizalom, kiegészítve esetünkben a
kibocsátó cégbe vetett hittel is.
Források:
Siddharth. (2021, October 21). What are stablecoins for — and how stable are
they? Financial Times. https://www.ft.com/content/16a5f891-0a59-47a1-8e62-
b9039d91b8c3
Massari, J. (2021, August 10). Stablecoins and the Future of Money. Harvard Business
Review. https://hbr.org/2021/08/stablecoins-and-the-future-of-money
Portfolio.hu. (2021, November 2). A pénzügyi rendszer stabilitását fenyegetik
stablecoinok?https://www.portfolio.hu/bank/20211102/a-penzugyi-rendszer-
stabilitasat-fenyegetik-stablecoinok-508268
Dilmegani, C. (2021, November 6). Tether USDT is possibly a scam but it can remain
valuable. AIMultiple. https://research.aimultiple.com/tether/
How do I know if the bond is green? – EU Green Bond Standard
The European Committee published an Action Plan on Financing Sustainable Growth, including an EU Green Bond Standard. Are there other standards besides EU GBS?
Olvasd el a teljes cikket!Technology is forming the audit profession
Technology have transformed how we conduct business. Let’s see how technology is forming the audit and what the future holds for the profession.
Olvasd el a teljes cikket!