A Hemline index egy olyan elmélet, amely szerint a szoknyahossz és a gazdasági teljesítmény összefügg egymással. Az elmélet az 1920-as években jelent meg, amikor George Taylor a PhD disszertációjában a gazdaság és a divat összefüggését vizsgálta – fontos megjegyezni, hogy az effektus kizárólag a szoknya hossza és a gazdaság üteme közötti összefüggést magyarázza. Ugyanis gazdasági növekedés idején megfigyelhető volt, hogy a szoknyák hosszai rövidülnek, ellenkező esetben pedig hosszabb stílus kerül divatba a szoknyák terén.
Hogyan is alakult ki a Hemline Index?
Az első világháborút követő időszakban az Egyesült Államok gazdasága virágzott, a részvénypiac pedig korábban soha nem látott rekord értéket ért el. A híres közgazdász George Taylor, arra lett figyelmes, hogy a háború alatti recesszió idején a szoknyák jóval hosszabbak voltak, mint az “üvöltő húszasok idején”.
A Hemline Index története a gazdasági fellendülések és válságok tükrében
Az 1920-as években a pénzügyi gyarapodásnak köszönhetően a vállalatok jól teljesítettek a tőzsdén, az embereknek általánosságban több pénze volt költeni. A gazdasági fellendülés eredményeként a nők öltözködésében megjelent a rövidebb szoknya, ami a nagyobb anyagi biztonság és az optimista jövőkép tükröződése volt, hiszen a lakosság nagyobb jólétet tapasztalt, és ez az életmódbeli változásokban is megmutatkozott.
A fellendülés utáni időszakban, az USA-ban közel 25%-os volt a munkanélküliségi ráta, a közhangulat bizonytalanságba csapott át. Sokan konszolidáltabb életstílusra váltottak, ezt pedig a szoknyák hossza is tükrözte, amely egyre hosszabb lett.
A Pearl Harbor elleni japán támadást követően Amerika is belekényszerült a II. Világháborúba. A háború miatt sok férfi bevonult a hadseregbe, így üresen maradtak a gyárak. Ezen helyzet megkövetelte, hogy a nők a szülőországukban belépjenek a munkaerőpiacra, és kemény fizikai munkát végezzenek. Ehhez viszont praktikusabb öltözékek kellettek, ezáltal a szoknyák hossza megint rövidült.
A II. Világháború után hatalmas lázadás volt jellemző a fiatalok körében, a 60-as évektől a nők előtérbe kerültek. A gazdaság fellendült, a munkanélküliség folyamatosan csökkent.
Ám a korábbiaktól eltérően a ’90-es években a szoknyák hosszával kapcsolatos trend megszűnni látszott, egyszerre megfigyelhetőek voltak a hosszabb és a rövidebb szabású szoknyák is. Nem volt megfigyelhető egyértelmű stílusirányzat, a divat diverzifikálódott, megjelentek olyan stílusirányzatok, mint például a punk, grunge és a rave stílus.
A Hemline Index csak egy városi legenda lenne?
A Hemline index elmélete a 20. században azt sugallta, hogy a gazdasági helyzet alakulásával szoros kapcsolatban állt a szoknyahossz. Az 1920-as évek gazdasági konjunktúrájának idején megfigyelt rövidebb szoknyák, valamint a gazdasági válságokhoz kapcsolódó hosszabb stílusok egyfajta divat- és gazdasági mutatót alkottak. Azonban a 21. század globális és individualista divatvilágában az index ár kevésbé releváns, hiszen a divat sokkal inkább a személyes stílusok, a gyorsan változó trendek és a globális kultúra befolyása alatt áll.
A jövőben valószínű, hogy a gazdasági helyzet és a divat közötti kapcsolat új formákban és összefüggésekben jelenik majd meg. A digitális technológia, az e-kereskedelem és a fenntarthatósági trendek új dimenziókba helyezik a divat világát, ami megváltoztathatja a gazdasági jelenségek divatra gyakorolt hatását.
Míg a Hemline index hagyományos értelemben talán elavulttá vált, a gazdaság és a divat közötti kapcsolat valamilyen formában továbbra is fennmaradhat, új mutatók és trendek formájában.
Források:
Ashe, A. (2020) The 2020 long frocks forecast, agnesashe.wordpress.com. Elérhető: https://agnesashe.wordpress.com/2020/02/13/the-2020-long-frocks-forecast
Gelnmont Consultion (2023): Heimline Index: The Relationship Between Fashion and Economy. Elérhető: https://glenmont.co/hemline-index-the-relationship-between-fashion-and-economy
Waligora, M. (2023) When fashion meets finance: The hemline index, The Oakland Post. Elérhető: https://oaklandpostonline.com/47204/politics/when-fashion-meets-finance-the-hemline-index
Komar, M. (2020) The surprising reason why skirt lengths have changed throughout history, InStyle. Elérhető: https://www.instyle.com/fashion/clothing/what-is-the-hemline-index-real
Az ujjlenyomatod lesz az új bankkártyád – alternatív készpénzmentes technológiák
A koronavírus járvány erőteljes növekedést hozott a készpénzmentes fizetési szolgáltatások elterjedésében. Milyen alternatív technológiák léteznek ezen a területen?
Olvasd el a teljes cikket!A kiégés és a pandémiás tanácsadás kapcsolata
Mégis milyen kapcsolatban állhat egymással a kiégés, és a tanácsadás? A pandémia milyen változásokat eszközölt a tanácsadói szegmensben?
Olvasd el a teljes cikket!