You are currently viewing Létezik a work-life balance?

Létezik a work-life balance?

work-life_balance

Fábián Ágnes

Az egyre dinamikusabb és gyorsabb világban, amelyben manapság próbáljuk megtalálni az egyensúlyt a munka és a magánélet között, bizonyára egyre többen teszik fel a kérdést, hogy vajon ez létezik-e vagy csak egy álom, amit a végtelenségig próbálunk elérni. Ez a probléma nem csupán a magas beosztású embereknél fordulhat elő, hanem az egyetemista hallgatóknál, vagy a fiatal munkavállalóknál is. A folyamatos elérhetőség a digitalizációnak köszöhtően, a növekvő munkahelyi elvárások és az egyéb kötelezettségek mindannyiunkat kihívás elé állítanak, és sokan kezdenek el kételkedni abban, hogy valóban létezik-e az általunk olyannyira keresett munka-magánélet egyensúly.

De mi is az az egyensúly, amit mindenki szeretne elérni?

A work-life balance nem azt jelenti, hogy a munkánkat és magánéletünket tökéletesen egyensúlyban kell tartanunk minden pillanatban. Inkább az arról szól, hogy tudatosan irányítjuk az életünket és figyelmet fordítunk mind a munkára, mind a magánéletre. Elkerüljük a túlzott munkahelyi stresszt, és időt szánunk a családunkra, barátainkra, valamint önmagunkra is. Ez inkább egy hosszú távú folyamat és cél, mintsem az, hogy pontosan 50-50 %-ra törekedjünk az mindennapjainkban. Egy tanulmányban harminc vezető pozícióban lévő személyt kérdeztek meg arról, hogy mennyire jellemző az életükre az egyensúly a munka és a magánélet terén. Mindenki ezt a fajta balanszt hosszabb időtávban vizsgálták meg, ami magába foglalta, hogy éppen mennyire feszített a tempó a vállalatnál, illetve az elmúlt időszakban mennyi idejük volt utazgatni, vagy a családjukkal több időt tudtak tölteni. Az egyensúly meghatározásakor két fő csoportra lehet osztani a kutatásban részt vett személyeket. Voltak, akik idő alapján, és voltak akik a munkahelyen keletkezett stressz és feszültség alapján definiálták a keresett balanszt. (Nagy, B. 2017)

Stratégiák a work-life balance elérésére

Ahhoz, hogy hosszabb távon el tudjuk érni a work-life balance-ot, azonban vannak praktikák, amik a segítségünkre lehetnek.

Az első és legfontosabb meghúzni azt a bizonyos határt. Legtöbbször természetesen a munka jelent meg a magánéletben, azonban vannak olyan alkalmak, amikor fordítva történik mindez. Ezeknek az eseteknek az előfordulásának a leredukálása nagy előrelépést jelenthet az áhított egyensúly megteremtésében. (Nagy, B. 2017)

A kommunikáció nagy szerepet tölt be ebben a dinamikában. Fontos a vállalattal közös nevezőre jutni olyan kérdésekben, például, hogy mennyire támogatják a work-life balance kialakulását, hogy a legfelsőbb vezetés valóban érti és tudja a munka és a magánélet közötti kapcsolat és egyensúly jelentőségét. A másik oldalról is nagyon fontos, hogy nyíltan és őszintén beszéljenek az elvárásokról és támogassák a munkavállalót. (Lockwood, N. R. 2003)

A rugalmasságról sem szabad elfeledkezni mind a vállalat és mind a család, barátok, munkavállaló részéről. A rugalmas munkavégzés nem csak azt jelenti, hogy az alkalmazott flexibilis az utazások, munkabeosztás, stb. szempontjából, hanem a munkaadónak is alkalmazkodó képesnek kell lennie bizonyos időszakokban egy-egy távolmaradás esetében is. (Nagy, B. 2017)

Néha azonban a karriermódosítás lehet egy kézenfekvő megoldás a magánélet és a munka közötti vékony mezsdje megtalálására. Ezeknek a nagy horderejű döntéseknek általában az egészségügy romlása vagy pedig gyermek születése áll a háttérben. (Nagy, B. 2017)

Akkor végül létezik a work-life balance?

Összességében, bár a work-life balance néha kihívást jelenthet, a megfelelő stratégiák és az elkötelezett kommunikáció segíthetnek abban, hogy valóban élvezhessük az egyensúly előnyeit a munka és a magánélet területén. Végül is, bár a work-life balance nem egy könnyen meghatározható állapot, hanem inkább folyamatos folyamat és célnak tekinthető, a megfelelő stratégiákkal és szemlélettel mindenki számára elérhetővé válhat. Az egyensúly megteremtése hozzájárulhat az egyéni boldogsághoz, a hatékony munkavégzéshez és az általános jóléthez.

Források:

Nagy, Beáta (2017) Létezhet-e munka-magánélet egyensúly vezető állásban? Szociológiai Szemle, 27 (3). pp. 75-103.

Lockwood, N. R. (2003). Work/life balance. Challenges and Solutions, SHRM Research, USA, 2(10).