A svájci Lombard Odier & Client bank egy frissen megjelent kutatása szerint, amely több száz Ázsia-Óceánia térségbeli magas vagyonnal rendelkező személyt vizsgált, az 1 millió dollárt meghaladó vagyonnal rendelkezőek közül a szingapúri rezidensek a legkevésbé elégedettek a munka-magánélet egyensúlyukkal (Bloomberg, 2023). A kutatás alapján ennek a társadalmi rétegnek mindössze megközelítőleg 30 százaléka elégedett a munka-magánélet egyensúlyával. De mit is takar ez a fogalom és miért kifejezetten fontos gazdasági szempontból is?
A munka-magánéleti egyensúly fogalma arra utal, hogy hogyan tudjuk összeegyeztetni a munkát és a személyes életet anélkül, hogy az egyik terület túlzottan dominálná a másikat. Ez azt jelenti, hogy megfelelő egyensúlyt kell teremtenünk a munkahelyi kötelezettségeink és a szabadidős tevékenységeink, családi időtöltés, pihenés, hobbi vagy egyéb személyes érdeklődési területeink között.
MUNKA TÖRTÉNETE ÉS A MUNKA-MAGÁNÉLET EGYENSÚLY KONCEPCIÓ KIALAKULÁSA
Az első elemi krízise a felnőtt kornak a saját egzisztencia megteremtése, hiszen ahogy kilépünk a családi szociális védőhálóból -néhány szerencsés jelentősebb vagyonból származó felebarátunkon kívül- mindegyikünknek el kell kezdeni munkát vállalni ahhoz, hogy finanszírozni tudjuk saját életünk kiadásait. Ez persze munkával jár és fel is merül a kérdés, hogy miért is kell dolgoznunk? Fontos leszögezni, hogy a munka-magánéleti egyensúly történelmében az egyik munkavállói szempontból legkedvezőbb korszakban élünk tekintetve a munkák jellemző jellegét, körülményeit és biztonságot adó jogszabályi hátterét.
Az ipari forradalmak alatt kezdtek el megformálódni a modern munkavégzés keretei, összhangban az akkori társadalmak szocioökonómiai és technológiai átalakulásával összhangban. Fokozatosan eltörlésre kerül a rabszolgamunka, racionalizálták a gyermekmunka körülményeit, majd hasonlóan kivezetésre került az is. Ezt követően megjelentek a ’fehér galléros’ munkakörök, illetve a szakszervezetek kialakulása is ide köthető, amelyek célja az egyes foglalkozásokhoz köthető szakemberek kollektív érdekérvényesítése volt.
Onnantól kezdve, hogy a jóléti társadalmakban az ipari forradalmakat követően az állampolgárok túllépték a létszükségleteik megteremtéséhez szükséges termelést, a Maslow-i motivációs hierarchia további szintjeire is egyre nagyobb igénnyel voltak, amely változásokat a munka jellegének is követnie kellett. Természetesen a szociális szükségletek kielégítéséhez, önbecsülés kialakításához, illetve az önmegvalósításhoz fontos, hogy az egyénnek legyen szabadideje a gyárban vagy jobb esetben hivatalban eltöltött munkaórákon kívül, amikor is saját magával és azzal foglalkozhat, ami hozzájárul személyes gyarapodásához, legyen az szellemi vagy lelki. Kialakult, hogy az ember természetes igénye és az egészséges életmód feltétele a munka és a magánélet összeegyeztetése. A testmozgás fontossága pedig egyre inkább felértékelődött a gazdaság strukturális átalakulásaiból fakadó elterjedése a fehér galléros munkáknak, amelyek jellemzően üléssel teltek.
Természetesen a munka-magánélet egyensúlyára nem mindig fektettek hangsúlyt a modern cégek sem. A köztudatban először ennek felismerése a 80-90-es években született, úgynevezett „millenials” generáció munkavállalói korát való elérésekor jelent meg, majd kezdett fokozatosan elterjedni. Az elmúlt évszázad gazdasági és társadalmi folyamatainak következtében, számukra már egyértelműen döntő érvet jelenthetett egy adott állásról való döntésnél a materiális kompenzáció mellett, a munkavégzés összeegyeztethetősége a fiatal életmódjával, egyéni céljaival.
Összefoglalva tehát, az ipari forradalmakkal kezdődően kapott keretet munkavégzés, a technológiai fejlődés megteremtette a magánélet utáni keresletet és további évtizedek fejlődésére volt szükség ahhoz, hogy a munka-magánélet egyensúlyának megteremtése prioritássá váljon a munkaerőpiacon.
A MUNKA-MAGÁNÉLET EGYENSÚLYÁNAK POZITÍV HATÁSAI AZ EGYÉNRE, KIÉGÉS MEGELŐZÉSE
Ahhoz, hogy felmérjük a munka-magánélet egyensúlyának pozitív hatásait, fontos megérteni, hogy mi tekinthető egy kiegyensúlyozott életmódnak. Egyensúlyról akkor beszélhetünk, ha az egyén elégedett munkahelyi és családi szerepével egyaránt, és a feladataira megfelelő időt tud fordítani. Ha a munka rendszeresen a magánélet rovására megy, vagy fordítva: a magánéleti teendők elveszik az energiát a munkától, az hosszú távon veszélybe sodorhatja a karriert és a testi-lelki egészséget is.
A munka és magánéleti egyensúly fontossága az egészség, a boldogság és a teljesítőképesség szempontjából is kiemelkedő. Ha valaki túl sok időt és energiát fordít a munkára, az kiéghetéshez, stresszhez és személyes kapcsolatok szenvedéséhez vezethet. Ugyanakkor, ha valaki túl kevés időt tölt a munkával vagy nem találja meg a megfelelő egyensúlyt, az anyagi nehézségekhez, karrierproblémákhoz és elégedetlenséghez vezethet.
A történelmi kontextusra visszatekintve, még 1910-ben a “normális” alvási idő hossza átlagosan 9 órát tett ki éjszakánként, mára szinte 7 alá csökkent. Számos kutatás kimutatta ennek hatását olyan komoly egészségügyi problémák kialakulási esélyének megnövelésére, mint az agyvérzés, koszorúér-betegségek, illetve olyan mentális problémák, mint a szorongásos zavar vagy depresszió. Az agyvérzés kialakulásának esélye 30% százalékkal nő, a mentális zavarok esetén több mint másfélszeres kialakulása valószínűségekről van szó (Healthline, 2016).
A munka-magánélet közötti egyensúly megteremtése a nőket kiemelten érinti, mert a munka mellett általában ők vállalnak nagyobb részt a családi feladatok ellátásában, a gyermeknevelésben, a beteg családtagok ápolásában. Az utóbbi években azonban Magyarországon is fokozatosan változik a férfiak helyzete: bár legfőbb feladatuk továbbra is a család anyagi hátterének biztosítása, elvárás feléjük az apaságban – a nevelésben, a gyermek(ek) ellátásának mindennapi feladatában – való aktív részvétel is. Ezzel hozható például párhuzamba a GYES-GYED szabályozások átalakítása is a 2010-es évek Magyarországában.
WORK-LIFE BALANCE FONTOSSÁGA GAZDASÁGI ÉS ÖSSZTÁRSADALMI SZINTEN
Onnantól kezdve, hogy felismertük a munka-magánéleti egyensúly fontosságát egyéni szinten, csupán egy lépés a társadalmi szerveződések magasabb szintjeire továbbvinni a vizsgálódást. Nyilvánvalóan elsősorban munkaerőpaci kínálat szempontjából fontos, hogy termelékenyek legyenek a gazdaságilag aktív személyek. Nyilván fontos a meglévő erőforrások leghatékonyabb felhasználása, azonban nem szabad elfelejteni a hosszú távú perspektívát, hogy ne csak minél többet sajtoljunk ki a gazdaságilag aktív társadalmi csoportból, hanem, hogy egyes egyének minél tovább legyenek aktív munkavállalók. Egy az előző részben bemutatott problémákkal jelentős részben rendelkező társadalom költségei nőnek, hatékonysága csökken ami hosszú távon gazdasági romláshoz vezet.
Ide köthetőek például a nemrég terjedni kezdő „hustle” és „grind” szubkultúrák, amelyek azt sulykolják az emberek, de főként a fiatalok fejébe, hogy a sikerhez 200 százalékon kell folyamatosan pörögni. Ez azért jelent problémát, mivel azt sugallja a társadalom, hogy önmagadban, természetes határaiddal már nem vagy elég, ami gazdaságilag is visszaüt. Ennek ékes illusztrációja a 2023 elején bekövetkezett stimuláns (Adderall és Ritalin) hiány, aminek következtében 3 százalékkal esett átlagosan az óránkénti kibocsátás 2023 első negyedévében (The Economist, 2023). Természetesen az ez ezzel kapcsolatos problémákat már magyarázni sem kell. Ezért sok döntéshozó is elkezdte prioritásként kezelni polgárai számára a munka-magánéleti egyensúly elérésének elősegítését. Ilyen például az EU, amely 2019 nyarán fogadta el a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló irányelvet (Országgyűlés Hivatala, 2019). Ennek célja a munkaerőpiaci esélyegyenlőség növelése, az egyenlő bánásmód követelményének fokozottabb érvényre juttatása, a foglalkoztatás kereteinek további szélesítése és a rugalmasság erősítése.
Összefoglalás
A munka-magánéleti egyensúly elérésének módjai különbözőek lehetnek mindenki számára, hiszen mindenkinek más az életstílusa, a munkahelyi és a személyes körülményei. Fontos azonban, hogy mindenki odafigyeljen saját igényeire és lehetőségeire, és próbáljon megtalálni egy olyan egyensúlyi pontot, amely lehetővé teszi a kielégítő munkavégzést, miközben időt és energiát fordít a személyes életére, kapcsolataira és önmagára. A rugalmasság, az időgazdálkodás, az önértékelés és a határok megállapítása mind olyan készségek és szokások, amelyek segíthetnek elérni ezt az egyensúlyt.
Az ipari forradalmakat követő gazdasági átalakulás eredményeként, elterjedtek a fehér galléros munkák, átalakult az emberek jellemző életmódja és ezzel együtt egyre inkább kezdett felértékelődni a mozgás. Majd a 80-90-es években születettek munkába állásától kezdődően a munka-magánélet egyensúlya egyre fontosabb kritériummá vált a munkavállalók számára. Ez kifejezetten előnyös azon gazdaságok számára akik ezt felismerték és szorgalmazták, hiszen mind egyéni, mind társadalmi és gazdasági szinteken ez a hosszútávú siker egyik sarokköve.
Források:
Bloomberg. (2023. 11 3). Singapore’s Rich Are the Most Unhappy in Asia With Work-Life Balance. Forrás: Bloomberg: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-02/singapore-s-rich-are-the-most-unhappy-in-asia-with-work-life-balance#xj4y7vzkg
Healthline. (2016). Poor work-life balance leads to poor health later in life. Forrás: Healthline: https://www.medicalnewstoday.com/articles/313755
The Economist. (2023). What performance-enhancing stimulants mean for economic growth. Forrás: The Economist: https://www.economist.com/finance-and-economics/2023/05/25/what-performance-enhancing-stimulants-mean-for-economic-growth
Országgyűlés Hivatala. (2019). Parlament. Forrás: A MUNKA ÉS A MAGÁNÉLET EGYENSÚLYA: https://www.parlament.hu/documents/10181/1789217/Infojegyzet_2019_24_munka_maganelet.pdf/cb7b4ebc-7d63-85b9-889f-8f4b588e1e1a
Rentable luxury- the consumer psychology behind sharing luxury goods
Why do consumers value renting luxury fashion items? Does rentable luxury have a negative influence on a brand’s image?
Olvasd el a teljes cikket!“No one left behind”: A fenntartható fejlődési célok stratégiai szemléletben
2015-ben az Egyesül Nemzetek Szövetségének tagállamai elfogadtak 17 Fenntartható Fejlődési Célt. 2030-ra vizionálták ezen célok teljesülését. Hol tartunk most?
Olvasd el a teljes cikket!